Województwo małopolskie

  • Województwo Małopolskie tworzą 22 powiaty oraz 182 gminy,
  • powierzchnia: 15 183 km2,
  • prawie 3,4 mln mieszkańców, co stanowi 8,9% ludności Polski – 4. miejsce w kraju,
  • gęstość zaludnienia: 223 osób/km2
  • największe miasta: Kraków (drugie co do wielkości miasto w Polsce), Tarnów, Nowy Sącz

Silny ośrodek gospodarczy

Małopolska to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów na gospodarczej mapie Polski i Europy. To właśnie tutaj powstały i działają z sukcesem firmy znane w kraju i na świecie (m.in. Maspex, Comarch, Diskus Polska, Ryvu Therapeutics, Fakro, Vistula, Newag, Selvita, Farmina, Oknoplast, Wiśniowski, 4F, grupa Azoty, Wojas), co świadczy o silnej pozycji naszego Województwa zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Małopolskę na swoją lokalizację wybrały firmy takie jak: HSBC, IBM, Cisco, Motorola, Shell, Huawei, MAN czy Mabuchi Motor. W sumie działa tu ponad 463 tys. podmiotów gospodarczych – co daje 4. miejsce w kraju, co przekłada się na 5. miejsce regionu pod kątem wytworzonego PKB – 8,2% wartości krajowej.

Doskonale rozwinięta komunikacja i strategiczne położenie w centralnej części Europy sprawia, że to właśnie Małopolska jest jedną z czołowych destynacji, wybieranych na organizację spotkań biznesowych i gospodarczych, co tylko potwierdza tezę, że to doskonałe miejsce dla rozwoju biznesu.

Atrakcyjność inwestycyjna Regionu

Małopolska to region otwarty na inwestycje i przyjazny dla przedsiębiorców. Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju województwa, współpraca samorządu ze środowiskami naukowymi, akademickimi i instytucjami otoczenia biznesu, a także dostęp do nowoczesnej infrastruktury naukowo – badawczej,  bezpieczeństwo gospodarcze, bogata oferta nieruchomości oraz wysoki poziom jakości życia – wszystko to składa się na  tożsamość i unikatowość naszego Regionu, znajdując odzwierciedlenie w wysokiej pozycji Małopolski
w corocznych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej.

  • W latach 1998–2018 do Województwa Małopolskiego napłynęły bezpośrednie inwestycje zagraniczne o łącznej wartości przekraczającej 24,55 mld USD.
  • Małopolska to region doskonale skomunikowany z resztą kraju i świata (Kraków Airport – drugie co do wielkości lotnisko w Polsce obsługuje ponad 8 mln pasażerów rocznie, autostrada A4 łącząca Niemcy i Ukrainę, droga krajowa klasy S nr 7 łącząca aglomerację krakowską z trójmiejską, warszawską, kielecką, bezpośrednie połączenia kolejowe ze wszystkimi większymi miastami w Polsce oraz wieloma w Europie).
  • Bogate i dobrze wykształcone zasoby ludzkie: Małopolska jest drugim co do wielkości ośrodkiem akademickim w kraju – na 26 uczelniach wyższych kształci się ponad 144 tys. studentów,  a mury uczelni  w ostatnim roku opuściło ponad 37 tys. absolwentów.
  • Małopolska jest wyjątkowym regionem w Polsce pod względem różnorodności złóż surowców mineralnych, do których należą: ropa naftowa, gaz ziemny, siarka, gips, cynk, ołów, piaskowce, wapienie,  węgiel kamienny, sól kamienna, wody mineralne i geotermalne.
  • Korzystne położenie Małopolski sprawia, że jest to region o dużym potencjale magazynowym. W Krakowie i okolicach znajduje się 17 parków magazynowych. Całkowita powierzchnia magazynowa wynosi ponad 689 000 m2.
  • Kraków znalazł się na liście 9 najatrakcyjniejszych miast na świecie i zajął pierwsze miejsce wśród europejskich aglomeracji pod względem inwestycji w sektorze BPO&SSC – TOP 100 Outsourcing Destinations Ranking,
  • 20. miejsce na świecie dla Krakowa wśród miast najbardziej atrakcyjnych dla międzynarodowych usług biznesowych w prestiżowym rankingu Tholons Services Globalization City Index 2021.
  • W rankingu European Cities and Regions of the Future 2022/2023 przygotowywanym przez prestiżowe wydawnictwo fDi Magazine, Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii dużych miast za przyjazność dla biznesu, drugie w kategorii kapitał ludzki i styl życia, szóste w kategorii potencjał gospodarczy, co w sumie przełożyło się na trzecie miejsce ogólnie.
  •  
  • W rankingu European Cities and Regions of the Future 2022/2023, Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii dużych miast za przyjazność dla biznesu oraz drugie w kategorii kapitał ludzki i styl życia, przygotowywanym przez prestiżowe wydawnictwo fDi Magazine.
  • W 2020 roku Kraków po raz kolejny został uznany za jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie  „miast  przyszłości”. Międzynarodowy  ranking „Top 25 Tech Cities of the Future 2020/2021” został przygotowany przez prestiżowy magazyn fDi.
  • Kraków zajmuje drugie miejsce w rankingu Forbesa w kategorii „Miasto Przyjazne Biznesowi”.
  • Kraków zajmuje drugie miejsce po Warszawie – stolicy Polski – jako największy  rynek  biurowy  w  kraju łączna powierzchnia nowoczesnej przestrzeni biurowej w Krakowie sięga 1,66 mln m2.
  • 70 ofert inwestycyjnych w bazie Centrum Business in Małopolska.
  • Każdego roku liczba nowych przedsiębiorców w województwie rośnie o około 10 tys. Wśród nich znajdziemy dynamicznie rozwijające się start-upy technologiczne. 
  • Globalne korporacje, które zainwestowały w Małopolsce, to m.in. Google, Cisco, Motorola, Shell, Rolls Royce, Philip Morris, Lufthansa, Delphi, R.R. Donnelley, Coca–Cola, Heineken, MAN Trucks.
  • Małopolska to krajowy lider pod względem osób pracujących w centrach BPO (ponad 100 tys. osób) oraz wicelider pod względem liczby centrów BPO – 261. 
  •  

Małopolska innowacyjna

Chcąc umocnić swoją pozycję na rynkach krajowych i międzynarodowych, Małopolska stawia na inteligentny i zrównoważony rozwój tworząc dogodne warunki dla wzrostu branż priorytetowych regionu takich jak m.in.: sektor IT i ICT, chemiczny, energii zrównoważonej, biotechnologiczny czy lifescience. Wsparcie obszarów o największym potencjale rozwoju, wzmacnia konkurencyjność Małopolski i atrakcyjność regionu jako miejsca, w którym  warto inwestować. W efekcie Małopolska jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie regionów w Polsce. 

  • Najwyższe  w kraju nakłady na prace B+R w relacji do PKB – 2,41%.
  • Małopolska zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem, zarówno zgłoszonych wynalazków, jak i udzielonych patentów, ale już pierwsze jeśli chodzi o udzielone patenty na mln mieszkańców (2018 r.).
  • 45 ośrodków wsparcia  innowacji i przedsiębiorczości – 5. miejsce w kraju. 
  • Ponad 700 podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową co jest drugim wynikiem w kraju. 
  • 106 akredytowanych laboratoriów badawczych, 11 wzorcujących oraz 3100 zwykłych laboratoriów .
  • 15 inicjatyw klastrowych, w tym Klaster LifeScience Kraków i Klaster Zrównoważona Infrastruktura, mające status Krajowych Klastrów Kluczowych.

Małopolska atrakcyjna turystycznie

Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzany – zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych. Niezwykłe krajobrazy, unikatowa przyroda, imponująca liczba zabytków, w tym 14 klasy UNESCO
i wyjątkowa atmosfera – to wszystko sprawia, że co roku nasz region odwiedza kilkanaście milionów turystów z Polski i całego świata. Dzięki temu Małopolska, niezmiennie od wielu lat, zajmuje wysokie miejsce w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski.

Małopolska to także świetne miejsce do życia, biskość kultury i sztuki oraz nieograniczone możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu sprawiają, że to region wyjątkowy. Małopolska to miejsce, w którym tradycja, historia i kultura łączą się z innowacyjnością
i nowymi technologiami. To świetne miejsce do życia i prowadzenia biznesu

Odwiedź nasze strony:
https://www.malopolska.pl/
https://innowacyjna.malopolska.pl/
https://businessinmalopolska.pl/